laupäev, detsember 16, 2006

Terveksmõtlemisest

Iga meie rakk on suurepärane pisike olend. Teadvuski on huvitav asi - mis iganes ta on, ei suhtle ta ühegi rakuga isiklikult, kuid võib suuri rakukogumeid üpris vabalt käsutada - ma ei saa refleksina või teadlikult sundida rakku x molekuli y endast välja pumpama või valku z tootma, kuid miljardite rakkude mobiliseerimine antud postituse trükkimiseks on lapsemäng. Kui kaugele siiski läheb teadvuse võime keha juhtimisel?

Vaatleme väidet, et inimesel on võimalik end "terveks mõelda", teisisõnu meil on võim enda tervist mõtetega suunata. Kindlasti olete seda ühes või teises kontekstis kuulnud või lugenud. Mõned inimesed väidavad, et nad suudavad seda, teised väidavad seda ka ülejäänutele õpetavat. Keskendu, mediteeri, palveta - variante liigub veelgi. Igaljuhul, isegi eeldades et enamiku inimeste iseloom on liiga nõrk soovitava keskendumisastme saavutamiseks, peaks proovijate hulgas leiduma statistiliselt märgatav hulk erakordselt võimekaid terveksmõtlejaid.

Väljend "terve olema" sisaldab implikatsioonidena tugevust, värskust, pikka eluiga. Siit järeldub, et head terveksmõtlejad võiksid keskmiselt nõrgavaimulisest massist kauem elada. (Isiklikult pole ma sellist järeldust toetavat veenvat statistikat näinud.) Kui oletada, et terveksmõtlemisvõime tuleneb mingist geneetilisest eelisest, mis mingil viisil tõhustab teadvuse sidet keha kõigi rakkude ja protsessidega, peaks inimkonna ajaloo jooksul olema toimunud erakordne vitaalsuse kasv! Terveksmõtlejad jätaksid endast järglasi maha suurema efektiivsusega ning nende järglased veel suurema efektiivsusega, samas kui halvad terveksmõtlejad hõlpsasti ära sureksid. Ometi ei ole me haavamatud ja terved kui purikad. Siit ainest edaspidiseks mõtlemiseks:
  • Terveksmõtlemise võime on olemas, kuid piiratult, seega ei mängi rolli elu-surma küsimustes.
  • Terveksmõtlemise võime on subjektiivne illusioon, sarnaselt täppiminevate horoskoopidega.
  • Terveksmõtlemise võime on olemas, kuid ei pärandu geenidega. Sel juhul on ta....
  1. ...Õpitav
  2. ...Üleloomulik
  3. ...Juhuslik (seda vaid juhul, kui juhuslikkus ei ole siin seotud geneetilise mutatsiooniga)

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Ahoj.

Vabanda, et blogi kaudu seda teadet edastan, sest blogisse ei puutu see kõige vähemalgi määral; aga paraku mul pole aimu, mis aadressile ma võiks sulle kirjutada.

Ühesõnaga minu küsimus selline, et kas sa 4. jaanuaril ka Amsterdamis platseerud?

Mul nimelt kavatsus sel päeval Amsterdamis maandunda (KLMi lennukiga Pariisist). Ja edasi kavatsen ma minna Saksamaale, et jõuda lõpuks Taanimaale, kuhu ma jään mõneks ajaks õppima.

Seega oleksin huvitatud, et Amsterdamis keegi:
a) juhataks mind kas rongijaama või bussijaama või heasse hääletamisekohta, et kohe teele minna
b) teeks kiire ekskursiooni linnas ja juhtaks mind punktis a toodud punktidesse
c) teeks pikema ekskursiooni linnas, pakuks öömaja ja juhataks punktis a toodud punktidesse.

Kui ükski punkt ei ole realiseeritav, siis on suhtleme mõni teine kord.

Aga kui on realiseeritav, siis tekib küsimus, kuidas sa sellest mulle teada saad anda. Ma olen 4. jaanuarini Prantusemaal Alpides, ega tea, kas arvuti taha saan. Seega kirjutamine suurt ei aita. Igaksjuhuks siiski: mu meiliaadress urmas@insener.com, telefon +372 52 44 705 ja blogi urmasnimetu.blogspot.com

Anonüümne ütles ...

Inimesel on võimalik mõelda endale igasuguseid haiguseid külge või siis neid lihtsalt ignoreerida. Vähemalt mina olen seda täheldanud enda juures.

Kui ei ole parasjagu aega haige olla siis lihtsalt eiran seda ning keha kuidagi võitleb ise selle haigusega, et mitte minu elutempot rikkuda. Samas see haigus ei kao vaid jääb kuhugi tulevikku. Kui tekib aeg siis tuleb ka haigus - kuid see ei ole seadus nagu ka haiguse eiramine. Lihtsalt on juhtunud selliseid kordi - rohkem kui mitu.