
Edasist asjade käiku jälgisin guatemaalalasest doktorant Eduardoga instituudi katusel, kus meie käsutuses oli üpris mõistlik teleskoop. Pöörasime pilgud ka Saturnile ning hajusale täheparvele M44, kuid Kuu oli õhtu kindel staar. Maa varju serv ei ole meie atmosfääri tõttu kuigi terav, kuid läbi teleskoobi oli huvitav vaadata selle liikumist üle Kuu pinna. Taandus punane värv, taandus vari, Kuu vabanes draakoni küüsist.
Mõtlemiseks:
Sõber, kellega varjutuse algust jälgisime, täheldas: "Vaat milline kokkusattumus! Varjutus ja täiskuu samal päeval!". Juhtisin ta tähelepanu tõsiasjale, et kuuvarjutuse ajal on alati täiskuu, mille peale ta esimese hooga suurt imestust avaldas. Kas lugeja teab, miks kuuvarjutus ja täiskuu käsikäes käivad? :)
Punane Kuu on imekaunis. Kuid miks ei ole Maa vari must (valgusetu?), vaid punane? Vihjeks: miks on taevas sinine? Nende kahe nähtuse põhjus on sisuliselt sama, ehkki varju punasuse selgitamiseks tuleb arvesse võtta ka valguse murdumist Maa atmosfääris (Päikeselt tulev valgus murdub meie õhukestas, valgustades Maa varju). Ja nüüd mõelge, milline võiks kuuvarjutuse ajal olla vaade Kuult - Päike oleks täiesti kadunud, taevas säraks vaid hiiglaslik erepunane rõngas, sinise planeedi salajane pale.
Punase Kuu pilt: P.-M. Heden, SpaceWeather.com kuuvarjutuse pildigalerii
3 kommentaari:
ma kahtlemata võiksin, seda ka kuskilt praegu otsima hakata, aga miks siis on kuuvarjutuse ajal täiskuu?
Täiskuu on siis, kui näeme kogu Kuu valgustatud osa. See juhtub siis, kui Maa jääb enam-vähem Päikese ja Kuu vahele. Ning mõnikord harva on Päike, Maa ja Kuu nii täpselt ühel joonel, et Kuu liigub lausa Maa varju sees - see on kuuvarjutus. Nii et kuuvarjutuse eeldus on täiskuu :)
Kahjuks kodumaised lugejad ei saanud kuuvarjutust jälgida :( Sinist taevast on lihtne simuleerida http://scifun.chem.wisc.edu/HOMEEXPTS/BlueSky.html Laane loengutest meenub, et hajumist kirjeldab sageduse neljas aste, seega on mida vaadata.
Postita kommentaar