Teisipäeval, 13. märtsil kohtusin ma mehega, kes on kõndinud Kuul. Dr. Buzz Aldrin astus 1969. aasta 20. juulil Neil Armstrongi järel teise inimesena ajaloos Kuu pinnale. Kohtumine Aldriniga on omalaadse unistuse täitumine, millega seonduvat emotsioonide ja mõtete spektrit on raske edasi anda - parim kokkuvõte viimaste päevade hingeseisundist on "õnnis" :)

Delfti Tehnikaülikoolis toimunud loengule eelnes esimese Madalmaalasest astronaudi,
Dr. Wubbo Ockelsi sõnavõtt. Ockels on hoiab Hollandis kaht professorikohta ning tema esinemisest suisa õhkus eruditsiooni ja inspireeritust. Kõne põhipunktid olid "
kosmoselaev Maa" ning
post-industriaalne revolutsioon, teisisõnu Maa käsitlemine inimkonna piiratud ressurssidega kosmoselaevana ning visioon algavast säästva arengu tehnoloogiate revolutsioonist. Mõlemad ideed on kosmosereisidega lahutamatult seotud. Kaheksakümnendate keskel osales Ockels ekspeditsioonil kosmosejaamas Skylab.

Paar tühja sõnavõttu ning pool tundi hiljem astus trepist alla Buzz Aldrin. Kaamerad sähvisid nagu kiirendatud video Galaktikas plahvatavatest supernoovadest. Taustal mängis tabamatuks jäänud osa Holsti Planeetide Süidist. Buzz, kaheksakümnele lähenev sirge selja ja tugeva häälega ameeriklane, suundus kõnepulti, et rääkida oma karjäärist ning Ameerika mehitatud kosmoseprogrammi minevikust ja tulevikust. Buzzil on muide tugev kosmonautika-teemaline mulapidamatus ning ta on oma valdkonnast siiani siiralt vaimustuses - selle hind publikule oli mitu pikka ja akronüümiderohket monoloogi erinevatest kanderakettide konfiguratsioonidest.

Buzz Aldrin, teine mees Kuul. Ja mida inimesed talt küsivad? Triviaalsusi, üldistusi. Precious few küsimust, millele ainult tema vastata saaks... Minagi sain ühe küsimuse küsida ja olen väga rahul. Õnneks teadsin täpselt, mida teada tahan ja siit ka õppetund: mängud "mida küsiksid Sina tulnukalt, Christiaan Huygensilt või oma koeralt, kui ta rääkida oskaks?" on hea läbi teha, sest kunagi ei tea, millise võimaluse elu Su ette seab.
Pildid:
1. Buzz Aldrin Kuu-reisi päevil, (c) NASA
2. Wubbo Ockels süstiku mudeliga, (c) NASA
3. Buzz näitab pilti endast Kuul lippu saluteerimas, (c) Eduardo Rubio
4. Buzz Kuul, visiiri keskel peegeldub kaamera taga seisev Neil Armstrong, (c) NASA
4 kommentaari:
mida sa küsisid siis? :)
Just!
Mul tekkis ka sama küsimus:)
jah, mihkel, kõige olulisema sa jätsid välja -- mida sa küsisid? ja mis oli vastus?
Postita kommentaar