
Avastuse teinud teadlaste sõnul tiirleb Maast viis korda massiivsem ja kaks korda suurema läbimõõduga planeet ümber oma ematähe, nimega Gliese 581, 13-päevase perioodiga ning temperatuur ta pinnal on tõenäoliselt 0 ja 40 tselsiuskraadi vahel. 13-päevane periood tähendab, et planeet on tähele väga lähedal, kuid Gliese 581 on punane kääbus - Päikesest kaks korda jahedam pisike täht - ja see tõsiasi asetab avastatud planeedi just sobivale kaugusele vedela vee olemasoluks ta pinnal.
Planeete teiste tähtede ümber (eksoplaneete) on tänaseks leitud üle kahesaja, kuid nad on pigem sarnanenud Päikesesüsteemi gaasihiiglastele (Jupiter, Saturn, Uraan, Neptuun) kui kiviplaneetidele (Merkuur, Veenus, Maa, Marss). Vaatlejate, vaatluste ja vaatlustehnika arenedes on astronoomid leidnud üha väiksemaid planeete ning "teise Maa" leidmise nimel käib tõsine võistlus. Kas Maa-laadsed planeedid on väga levinud? Kas neil võiks olla elu? Kuidas sellised planeedid arenevad?
Gliese 581 ümber on leitud kolm planeeti, väikseim neist eelmainitu. Pikim periood kolmest on 85 päeva lähedal, see on võrreldav Päikesesüsteemi planeetidest lühimat perioodi, 88 päeva omava Merkuuriga. Ent nagu öeldud, Gliese 581 on jahe ja nõrk punane kääbus ning sealne planeedisüsteem on tähest parajal kaugusel, et olla tingimustelt võrreldav Päikesesüsteemiga. Sobiv kaugus tähest, kus saab eksisteerida vedel vesi, kannab nimetust "habitable zone" ehk "asustatav-" või "elu võimaldav tsoon", ning leitud Maa-sarnane planeet on esimene omalaadne sellises piirkonnas väljaspool Päikesesüsteemi. (Päikesesüsteemis on sellises piirkonnas mõistagi Maa.)

- planeetide leidmine isegi lähimate tähtede ümber on raske;
- tõenäosus, et ka kaugemal asuvad punased kääbused omavad planeete, on väga suur.
Pildid:
1. Kunstniku nägemus Maa-sarnasest planeedist tähe Gliese 581 ümber. (c) ESO
2. Sellisena paistab punane kääbus Gliese 581 korraliku teleskoobiga tehtud pildil. Palja silma jaoks eristab teda teistest pildile jäänud tähtedest suurem heledus, mille tingib ta lähedus meile. (c) ESO
Viited:
[1]. ESO pressiteade "Astronomers Find First Earth-Like Planet in Habitable Zone", 2007.04.25
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar